islamevim

Tesbih çekmek nedir? Neden tesbih çekilir?

6.695
Tesbih çekmek nedir? Neden tesbih çekilir?

Tesbih çekmek nedir? Neden tesbih çekilir?

Tesbih çekmek, Allahı zikretmektir. Sayıları karıştırmamak için boncuk tanelerinin tane tane dizilişidir ipliğe.

Tesbih çekerken Allahı zikretmek ayrı bir tat verir ruhumuza. İçimizde bir sakinlik başlar. Tam bir iç rehabilitasyondur. Parmaklar dokundukça elde ayrı bir güzellik başlar, dilde tatlı bir ses, diyaframda ayrı bir nefes.

Kalp Allahı tesbih ederken çok güzel yola girer ritmi değişir ve her atışında “ Allah” der. Kalpler ancak ve ancak Allahı zikredince mutmain olur.

İnsanlarımız Allahı zikrederken daha fazla lezzet almak için en güzel boncuklardan tesbih yapmışlar. Öyle ki, bu bazan reçine balının asırlar sonra taşlaşması sonucu oluşan kehribar tesbih, bazan bir akik taşı, bazan Oltu taşı, bazan kuka vb.

Bu tesbih her ne kadar ciddi bir sektör olsada sanat, zenaat ve en güzeli sunma duygusu her zaman ağır basması ile saltanatını koruyor. Öyle ki, tesbih boncuklarına müthiş bir zerafetle gümüş çakılması tam bir sanat. İmame çok ayrı bir el emeği ile işlenir. Tesbihin en önemli bölümü belki çok iyi işlenmiş gümüş püskül kısmıdır.

Tesbih, asalettir.

Tesbih çekmek, çileye göğüs gerip sabır çekmektir.
Tesbih, her ele yakışmaz. Onun kendine has bir asaleti vardır. Ve kişiliği olmayanlara yakışmaz

Tesbih bazan hapis damlarında iyi bir dosttur. Bazan kükreyen arsalan konumundayken bir güvercin gibi içe doğru tatlı bir uğultuya cami penceresi pervazında manalı bir duruştur.

Bazan cami avlusunda ezanı bekleyen ihtiyarın elinde everilip çevrilir. Bazan gece namazından sonra Allahı anarken defalarca parmaklar arasında döner durur.

Tesbih, ıstıraptan kavrulan içini sadece Allah’a şerhetmektir.

Dökersin içini bütün sıkıntıları gören Rahmeti sonsuz, kehribar tesbihe dokundukça parmakların, üfül üfül estirir içinde mutlulluğu. Kehribar boncuklar parmaklarının arasında bir bir ilerlerken kalp Allahı anmanın huzuru içindedir.

Dil Allah der, zikre durur ve tesbih başlar kendi musikisi içerisinde.
33 defa sünhanallah der. Bu Kainatı düşündükçe Allah’ın herşeyi en güzel şekliyle yaratılışına hayret edip sübhanallah demektir.

33 defa elhamdülüllah der. Bu kadar nimet bahşeden, dünyanın güzellikleri ve insanlığa verilen sayısız nimetlere şükürdür elhamdülüllah.

33 defa allahuekber der. Allah’ın azameti karşısında sonsuz kudret ve Cemal’i için Allahüekber der. Bu Allahı en iyi şekilde zikretmektir. Tesbih çekerek ruhu rahatlatmak demektir. Allah ile hemdem olmak demektir.

Tesbih, çok güzel dosttur.
Zikir en iyi muhabbettir.
Sabır çektikçe tesbih çok ayrı bir kıymet kazanır.

Kehribar elde durdukça vücuttan negatif elektiriği alır.
Gönül ile iyi arkadaştır.
Parmaklar değdikçe rahatlar boncuk boncuk ilerler hayat.

Tesbih deyip geçmeyin. Hayatı tesbih gibi çekmek için sabır çekin. Şükür çekin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.