islamevim

Teşrik tekbiri ramazan bayramında getirilir mi?

15.002
Teşrik tekbiri ramazan bayramında getirilir mi?

Teşrik tekbiri Kurban bayramında farz namazlardan sonra okunur. Ramazan bayramında da teşrik tekbirini isteyenler okuyabilir. Teşrik tekbirleri her zaman okunabilir, isteyen istediği zaman okur. Ancak Kurban bayramında farz namazlardan sonra okumak vaciptir.
Teşrîk tekbirleri birçok fakihe göre vaciptir. Bazılarına göre ise sünnettir. Ebû Yusuf ile İmam Muhammed’e göre farz namazlarını kılmakla yükümlü olanlara bu tekbirler vaciptir. Bu konuda tek başına kılanla, imama uyan, yolcu ile mukim, köylü ile şehirli, erkekle kadın eşittir. Böyle teşrîk tekbirleri cemaatle de, yalnız başına da eda edilir. Kaza da edilebilir. Erkekler tekbiri açıktan, kadınlar ise gizlice getirir. Vitir namazı ile bayram namazları sonunda tekbir getirilmez.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Hosting dedi ki:

  Arefe gunu sabah namazından itibaren bayramın dorduncu gununun ikindi namazına kadar, yirmi uc farz namazın arkasından birer defa Tesrik Tekbiri getirilir.

 2. isimsiz dedi ki:

  hocam selamın aleyküm ben facebookta bir paylaşım gördüm yazının altında müslümansan 25 kişiye paylaş diyor yapmasam herhangi bir günahım var mı?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, Allah c.c’ nün dinine yardım eden, müslümanlara faydalı olacak veya önemli bir konuda müslümanları uyaracak, bilgilendirecek bir yazı ise paylaşmakta fayda vardır. Ama kimseye faydası olmayan, kaynağı ve doğruluğu kesin olmayan birşeyse paylaşmak doğru olmaz.

 3. İsimsiz dedi ki:

  Hocam orjinal oyun almıyorum çünkü hem ailem izin vermiyor hemde ailem izin verse orjinal oyun almam çünkü oyun alıyorum baya pahalı sonra 1 yıl sonra yeni oyun çıkıyor ondan korsan oyun almak kul hakkı mı?

  1. islamevim dedi ki:

   Evet kul hakkı olur!

   1. yok dedi ki:

    sürekli oyunlara o kadar para vermekte israf olmaz mı ve kul hakkı yiyen cdci olmaz mı biz yine para veriyoruz

    1. islamevim dedi ki:

     Satanda-alanda kul hakkına girmiş olur.

     1. yok dedi ki:

      ben yeni öğrendim hani dün öğrendim kul hakkı olduğunu hocam napim sizce

     2. islamevim dedi ki:

      Yapılacak şey belli vazgeçeceksin. Yada orjinal kullanacaksın…

 4. yok dedi ki:

  hocam selamın aleyküm babam 2011 de kredi çekti ev aldı ve şu an o evde oturuyoruz faiz günah bu günahın vebali evdeki herkese mi sadece babama mı?

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam sorumluluk işi yapana aittir.

   1. yok dedi ki:

    Anladığım bunun vebali babama çünkü krediyi o çekiyor bir sorum daha var bir kişi günah işlese tövbe etse tövbeyi bozsa örneğin 100 kere tövbe etti ama bozdu 101. tövbeyi etti yine günahları af olur mu

    1. islamevim dedi ki:

     Bir kişinin tövbesi kabul oldu mu, günahı affedildi mi bunu biz bilemeyiz! Kim Allah c.c adına hüküm verebilir ki! Biz sadece tövbe kapısının açık olduğunu, Rabbimizin affının çok geniş olduğunu biliriz. Günah işler tövbe ederiz affedilmeyi umarız. Ama işi sulandırmak olmaz.

     1. İsimsiz dedi ki:

      Hocam ben özel okulda okuyorum senelik belli miktar sene başında peşin veriyoruz geri kalanı bankaya 10 taksit yapıyoruz bu kredi olur mu?

     2. islamevim dedi ki:

      Bankaya faiz ödemiyorsanız kredi olmaz. Borcunu taksitlendirmek olur.