islamevim

Vesveseden kurtulmanın çareleri

30.744
Vesveseden kurtulmanın çareleri

Abdest, namaz veya bunlar gibi işlerde vesveseye düşmüş olan bir kimsenin “Lâ ilahe illallah” demesi müstahabdır, çünkü şeytan bu zikri işitince, geri çekilip uzaklaşır. Çünkü:

Lâ ilahe illallah” zikrin başıdır. Bundan dolayıdır ki, büyük şahsiyetler, “Lâ ilahe illallah” sözünü, zikir ehline tavsiye etmişler ve buna devam etmeyi emretmişler­dir. Ayrıca Vesveseyi gidermekte en faydalı ilâç, Allah´ı zikre yönelmek ve bunu çok yapmaktır.

Vesveseye karşı okunacak dua
“Ve kul: Rabbieûzû, bike min hemezâti’ş-şeyâtin.Ve eûzû bike rabbi en yahdurûn.” (mü’minun23/97-98)

ANLAMI:”Deki:Ya Rabbi, Şeytanların vesveselerinden, onların yanımda bulunmalarından sana sığınırım!.

وَقُلْ رَبِّ اَعُوذُبِكَ مِنْ هَمَزَاتِ الشَّيَاطيِنِ وَا َعُوذ بِك رَبِّ اَنْيَحْضُرُونَ

Eğer vesvesenin senden kesilmesini istiyorsan, onu hissettiğn zaman rahat olmaya çalış, kendini sıkma. Çünkü sen sakin olunca ve ferahlanınca o hal senden kesilir. Mü­minin sevinmesinden daha çok şeytanı kızdıran şey yoktur; eğer vesvese edip kederlenirsen, şeytan sana keder ve vesveseyi çoğaltır.

Hazreti Aişe´den (Radıyallahu Anha) rivayet edildiğine göre, de­miştir ki, Resûlüllah Sallallahu Aleyhi ve Sellem buyurdu: “Kim bu şey­tandan bir vesvese kendinde bulursa, üç defa:

“Amenna billahi ve birusulihi.” (Biz, Allah´a ve Peygamberine îman ettik) desin. Çünkü bunu söyle­mek, ondan vesveseyi giderir.

Vesvese, şeytanın verdiği zararlı olan şüphedir. Vesvese etmek günahtır. Günah işlememek için vesveseye hiç itibar etmemelidir. İki hadis-i şerif meali:

(Vesvese şeytandandır. Abdest alırken, guslederken ve necaset temizlerken, şeytanın vesvesesinden sakının.) [Tirmizi]

(Bir zaman gelecek, insanlar temizlikte fazla titiz hareket edecek, [vesvese ederek] dinde haddi aşacaklardır.) [Ebu Davud]

Dinimiz, kolaylık dinidir. Mesela, abdest aldığını bilip sonra bozulduğunda şüphe etse de, abdesti var demektir. Abdest aldıktan sonra, kuru yer kalmıştır zannıyla yeniden abdest alınmaz, alınırsa mekruh olur. Abdest aldıktan sonra, iç çamaşırında yaşlık görüp, idrar mı, su mu diye şüphe eden, abdestten önce çamaşırına su serpmeli! Sonra orada bir yaşlık görürse, (Bu benim serptiğim su) demeli. Hatta o yaşlık idrar bile olsa, onun idrar olduğu kesin olarak bilinmediği için yıkamak gerekmez.

Vesveseden kurtuluş çaresi: hangi meselede vesvese ediliyorsa dinimizin o konudaki hükmünü öğrenmek ve iyi bilmektir. İyi bilen kesinlikle vesvese etmez. Mesela mesh etmek, ıslak el ile yavaşça saçların üstüne sürmektir. Ama vesveseli bunu bilmediği için, başını ezecek gibi mesh eder veya avucuna su doldurup, saçlarını iyice ıslatır. Abdest alırken şuraya el değmedi galiba, şurası yıkanmadı diyerek tekrar tekrar yıkar. Halbuki, bir yer yıkanmasa bile, yıkanmadığı bilinmeyince yani kasten yıkamayı terk etmediği için abdesti sahih olur. Bu kadarını bilmek bile vesveseyi önler.

Abdestten sonra, (Acaba başımı mesh ettim mi) veya (Abdestim var mı) diye şüphe etmek, namaz kıldıktan sonra “Elbisem temiz mi idi” veya “İftitah tekbirini almış mıydım?” gibi şüpheler vaki olsa da, yeniden abdest alınmaz, elbise yıkanmaz, namaz da iade edilmez.

Vesvese, dua ve zikir ile de azalıp yok olur. Bunun için, vesvese gelince, hemen Allahü teâlâyı anmalı, istigfar, salevat ve dua okuyarak şeytanı uzaklaştırmaya çalışmalı!

İbadetlerimizi eksik yapmakla, hâşâ Allahü teâlânın bir kaybı, fazla yapmakla da bir kazancı olmaz. Bunun için, dinin emrine uyularak noksan veya fazla yapılmış olsa mahzuru olmaz. Mesela sabahın farzını kılarken (iki mi, bir mi kıldım?) diye şüphe eden, bir rekat kıldığını zannederek bir rekat daha kılsa ve kıldığı üç rekat olsa, namazı sahih olur. Fakat kasten üç kılsa namazı sahih olmaz. Bir kimse de dört kıldım zannıyla üç rekat kılsa, kıldığı namaz sahih olur.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Fatmaa dedi ki:

  Selamun aleyküm hocam ben son 2 aydır sürekli yıkanıyorum, sürekli çamaşır örtü ne bulsam yıkıyorum. Çocuklar okuldan gelse yıkıyorum, çamaşır asıyorum biri birşey mi çırptı yıkıyorum. Yoruldum abartıyorum biliyorum ama içim rahat etmiyor yapmadığım zaman kötü oluyorum.

 2. Misafir dedi ki:

  Hocam merhaba benim aklıma her zaman ve her dakika vesvese geliyor. İmanla alakalı;Allah’la ilgili. Ama ben biliyorum öyle bir şey olmadığını.Mesela istediğim video’yu telefondan izleyeceğim diyor izlersen Allah’ı kabul etmiyorsun diyor. Bazen izlemiyorum ama bazen izlemiyorum. Yani vesveseyi takmalı mıyız? yada yok mu saymalıyız? Ben diğer vesveseler için dua edeceğim ama edemiyorum tekrar olmadı yeni baştan başlıyorum. Benim ne yapmam lazım? İmandan mı çıkmış oluyorum.

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba kardeşim, Vesvesenin üstüne düşersen daha çok etkisi altında kalırsın. En doğrusu hiç önemsemeden yok saymandır. İmandan çıkmış olmazsın. Elinden geldiği kadar dua etmeye ve zikir yapmaya gayret edersen, birde önemsemezsen kurtulursun inşaAllah.

 3. Anonim dedi ki:

  Hocam bende yaklasik 2 senedir söyle bi vesvese var namaza baslarken iftitah tekbirini alirken tikaniyorum agzimdan Allahuekber sozu zor cikiyor bu yaklasik 2 senedir ara ara duzeliyor ara ara tekrar oluyordu kendi kendime farkli sekil ve yollarla dua ede ede Allahtan yardim isteye isteye tedavi ediyordum ama biraz gecse sonra tekrar oluyordu ama bir turlu tamamen gecmiyor namazdan once rahat rahat Allahuekber diyorum bak diyorum kendi kendime diyorsun iste bunda bisey yok taki namaza imam Allahuekber diyince ben tikaniyorum ve bi 5 10 saniye sonra soyleyebiliyordum taki bu son zamana kadar. Simdi iyice Allahin takdiri artti ilerledi artik neredeyse imam rukuya giderken anca soyleyebiliyorum ve imamla bir durdugum namaza rukuda anca katilabiliyorum ve korkuyorumki bu dahada ilerleyecek diye. Cemaatle namazi terketmeyi dusundum cunku yanimdaki insanlardanda utaniyorum degisik bi halde oldugum icin ne yapicagimi bilemedim cikamadim isin icinden artik namaz vakti geldiginde beni bi endise sariyorum birazdan namaza durucam ya gene diyemessem nasil diycem ya rukuya bile yetisemessem diye iş iyice icinden cikilmaz bir hal almaya basladi

  1. islamevim dedi ki:

   Senin için rahatsızlığını bilmek ve çareler aramak büyük bir nimettir. Mücadelene, duaya devam etmelisin. Bu da bir imtihandır. “Allahtan yardim isteye isteye tedavi” ye devam et inş. Bu vesvesenin herhangi bir ilacı yok maalesef. Sonuç olarak herşey insanın kendi elinde oluyor.

 4. Esma dedi ki:

  merhaba hocam ben 10 yaşından beri korkuyorum ne yaptıysam gecmedi sizce ne yapmalıyım

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba kardeşim, Ayet-el Kürsi, Felak ve Nas Surelerini devamlı oku.

 5. Anonym dedi ki:

  Selam aleykum hocam size bir sorum vardi ben baska bir sitede vesvese kurtulmak icin bunu buldum size de sormak istedim bu dogru muydur diye :

  Bunun açılımı çok geniş oldugundan vesveseden kurtulmak için 2 rekat allah rızası için namaz kılın daha sonra niyet edin sağ elinizi kalbinize koyun ve kalp atışlarını hissedin yani kendinizi dinleyin eliniz kalbinizde iken 7 kez,

  Sübhânel melikil kuddûsil hallâkıl fe’âl

  diyin ve hemen arkasından şu ayeti kerimeyi okuyun.

  İn yeşe yüzhibküm ve ye’ti bi halkın cedîd.

  bunu 7 gün yapın Allahın izni ile içinizde ki vesveseden kurtulmuş olacaksınız. Bu işlemin sonunda bir miktarda sadaka verin.Okumanın saati yok hangi saatte yaparsanız olur ama sürekli namaz kılan biriyseniz sabah namazından sonra yapabilirsiniz.

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, yazdıkların internette heryerde olan şeyler zaten, ben baktım herhangi bir kaynak bulamadım. “İn yeşe’ yuzhibkum ve ye’ti bi halkın cedîd” FATIR Suresi 16. ayettir. diğerini bilmiyorum. Vesvesen varsa ancak denyip görebilirsin sonuçta namaz kılmış ve ayet okumuş oluyorsun.

   1. Anonym dedi ki:

    Selamun aleykum Tamam hocam allah sizden razi olsun sizin gibi hocalari başimizdan eksik etmesin insallah

    1. Hilal dedi ki:

     El melükül aliyyül azıymül muğnil müteali zül celalil müheynül kebir (41) gün boyunca okursan seher vaktinde vesvese yok olur

 6. Ahmet dedi ki:

  hocam merhabalar ben gusül abdesti aldım fakat çok vesveseye düşüyorum ne yapmam lazım

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba kardeşim, vesvese şeytanın seninle oynamasıdır. Ne yapacaksın? Şeytana izin vermeyecek, onu dinlemeyeceksin hepsi bu.

   1. Anonim dedi ki:

    Ya gusül tam olmamış ise cünüp mü gezecegiz?

    1. islamevim dedi ki:

     Gusulü tam al o zaman! Şartları belli, şekli belli. Bunlara uyduktan sonra gusül oldu mu-olmadı mı diye düşünmek hastalıktır zaten… vesvese bir hastalıktır! O nedenle gusulün şartları yerine getirilir, vesveseye kulak asılmaz.

     1. Anonim dedi ki:

      Hocam bir yerde gördüm vesvese yi yenmek için gerekirse cünüp gezin diyordu bu doğrumu sizce?

     2. islamevim dedi ki:

      Ben böyle birşey duymadım. Kim Allah c.c nün emrini yok sayıyorsa kendi bilir!

 7. isimsiz dedi ki:

  Hocam selamın aleyküm. Allah Rızası için yardım edin bana, ben bu gece gusül abdesti aldım fakat çok vesveseye düşüyorum buraya su değdi mi değmedi mi ne yapmam lazım yardım edin lütfen.

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim. Ben sana defalarca yazdım vesvese bir hastalıktır, kafanı takarsan zor kurtulursun. Ben sana nasıl yardım edeyim ki. Yukarıdaki yazıda vesveseden kurtulma çareleri yazıyor. Kendi çabanla kurtulamıyorsan tıbbi yardım al, bir doktorla görüş, psikolojik yardım al. Bu işin ilacı yok ki içip kurtulasın.

 8. isimsiz dedi ki:

  Hocam selamın aleyküm, ben gusül abdesti aldım fakat çok vesveseye düştüm. Bir kaç defa o uzvu yıkadım ama baktım çok vesveseye düşmeye başlıyorum tüm uzvuları yıkadım diye varsaydım ve koltuk altındaki kıllar uzamıştı kestim. Şimdi içimden şöyle geçiyor, oğlum senin guslün kabul olmadı sen o kılları kestin ama guslün kabul olmadı ve mahşerde hepsi cünüp olarak geri döncek. Sizce doğru yapmışmıyım Allah Rızası için yardım edin.

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, doğru yapmışsın. O sese önem vermeyeceksin. Vesvese hastalık halini almaya başlamış sende. Normal şekilde abdestini aldıktan sonra. Başka bir sese kulak asma. Abdestimi aldım diyip çık.

   1. Furkan abn dedi ki:

    Selamın aleyküm hocam yorum yazdım olmadı burdan yazayım dedim. Ben bazı zor günler yaşadım manevi olarak ve bunun sonucu sürekli olmasa da bi endişe hissediyorum. Hocam gene aynı olur muyum sorusu aklıma geliyor ve göğsümde sürekli bir telaş hissediyorum. inşallah Allahın verdiği şifaya aracı olabilirsiniz hocam?

    1. islamevim dedi ki:

     Aleykümselam kardeşim, Allah’ın verdiği şifaya aracı olmak ne demek acaba? Anlaşılmadı.