Vitir namazının üçüncü rekatında niçin tekbir alınıyor?

Vitir namazının üçüncü rekatında niçin tekbir alınıyor?
11.752 kez okundu.

Vitir namazının üçüncü rekatında eller niçin kaldırılıp tekrar bağlanıyor? (Tekbir alınıyor), vitir namazında tekbir almanın hükmü ve delilleri nelerdir?

İbadetler, Allah’ın emrettiği Hz Peygamber’in (s.a.v) tarif ettiği şekilde yapılır. Yani ibadetler tevkifi’dir.

Vitir namazında üçüncü rekatta Kunut dualarından önce, tekbir esnasında ellerin kaldırılması Hz.Peygamber’den gelen bazı rivayetlere dayanmaktadır. (Buhari, Ezan83; Mubarekfuri, Tuhfetü’l-Ahvezi, Kitabü’l-Vitr, 337H. nO.460)

Peygamberimiz (asm.) de vitir namazını bu şekilde kılmışlardır. Bunu Hz. Ali ve İbni Ömer (r.a.) gibi sahabîler haber vermektedir.

Elleri kaldırarak sesli olarak tekbir almanın hikmeti
de Tahtâvî’de geçtiğine göre, sağır ve kör gibi özürlü kimselere tekbir alındığını bildirmek içindir.(et-Tahtâvî, s. 305; Nimet-i islâm, s. 308.)

Bu tekbiri alırken elleri kaldırmanın nereden geldiği ve nasıl sünnet olduğu hususunda ise Ruhu’l-Beyan tefsirinde çeşitli rivayetler kaydedilmektedir. Bu rivayetlerden birisi şu şekildedir:

vitir-namazinda-tekbir-almak

“Miraç Gecesi Resul-i Ekrem Efendimiz (a.s.m.) Mescid-i Aksâ’da bütün peygamberlere imam oldu ve onlara iki rekât namaz kıldırdı. Hz. Musa Peygamberimiz (asm)’den Sidre-i Müntehâ’ya vardığı zaman kendisi nâmına bir rekât namaz kılmasını istedi.”

Peygamberimiz (a.s.m.) Miraç’ta, Sidre-i Mühteha’ya çıktı, bir rekât namaz kıldı. Buna bir rekât da kendisi ilâve etti. Namaz iki rekât oldu. Cenab-ı Hak kendisine bir rekât daha kılmasını emretti. Böylece namaz, akşam namazı gibi vitir [tek] oldu. İşte Peygamberimiz üçüncü rekâtı kılacağı sırada İlâhî rahmet ve nur tecelli etti. Peygamberimiz o nur içinde kaldı. Ve kendinden geçmiş vaziyette elleri çözüldü. Sonunda ellerini kaldırarak tekbir aldı. İşte elleri kaldırmak böylece sünnet oldu. ( Ruhu’l-Beyan, IV/413-414.)

Vitir namazının üçüncü rekatında Kunut dualarından önce alınan”KUNUT TEKBİRİ” ni unutursak ne olur?

Vitir namazında üçüncü rekatta alınması gereken tekbiri unutursak sehiv secdesi yeterlidir.

Vitir namazı içinde hem kunut tekbirini hemde kunut dularaını okumayı unutursak ne yaparız?

Bunları unuttuğumuzu namazın içinde yani daha bitmeden hatırlarsak, namaz sonunda sehiv (yanılma) secdesi yaparız. Namaz bittkten sonra aklımıza gelirse, namaz kılınmış sayılır.

Vitir namazında okunan Kunut Dualarını bilmeyebler ne okuyacak?

Kunut dualarını okuyamıyan veya bu duaları bilmeyenler, mutlaka öğrenmelidir! öğrenene kadar Rabbena atine ve Rabbenağfirli duaları okunabilir. Fakat kunut dualarını okumak vaciptir o yüzden en kısa zamanda öğrenmek gerekir.

Vitir namazında Kunut dualarını okumak neden vaciptir?

Bu duaların okunmasına vaciptir veya sünnettir denilmeside doğrudur. Allah resulü genel olarak okumuştur. Okumadığı çok az olmuştur. Şafiler sünnettir demişlerdir çünkü şafi mezhebinde vacip kavramı yoktur. Hanefiler vaciptir demişlerdir, çünkü Allah resulü ısrarla okumuştur.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Sayfa başına git