islamevim

Yemek odası nasıl yerleştirilir

5.788
Yemek odası nasıl yerleştirilir

Yemek odası nasıl yerleştirilir?
Evinizin her odası, her köşesi hayranlık uyandırsın istemezmisiniz? Bazen istediğimiz mobilyaları alsak dahi evin içerisinde istediğimiz ruhu yakalayamayabiliriz.
Özellikle yemek odasında arzuladığınız ruhu yakalayabilmek çok önemli hem sizin hem misafirlerinizin iştahını açmalı,keyifle oturmanızı sağlayacak şekilde tasarlanmalı yemek odanız.
Evinizi dizayn ederken daha iç açıcı daha keyif verici odalara sahip olmak için, gerekli tavsiye ve önerileri bu yazımızda bulabilirsiniz!

Yemek odası nasıl yerleştirilmeli?


Bir odanın iyi düzenlenmesi; yan yana iyi duran mobilya veya aksesuarların alınmasıyla sağlanamaz. Başarılı bir düzenlemenin önemli bir şartı da odanın komple bir ünite gibi planlanmasıdır. Bir odanın planlanması veya yeniden düzenlenmesi yapılırken kişinin veya ailesinin burayı ne amaçla kullanacağı üzerinde düşünülmelidir. Bir kapıdan diğerine geçmek için yeterli alan var mıdır? Bir kaç kişinin televizyonu rahatlıkla izleyebileceği alan, televizyona pencereden veya bir lambadan yansıyan ışık var mıdır? Komşularla beraber çay içilirken mutfağa geliş gidişlerde misafirler rahatsız ediliyor mu? Odanın yerleşimini daha uygun yapabilmek için taslak halinde çizilmiş oda planına yerleştirme yapmak sonrası için faydalı fikirler verebilir. Basit iç dekorasyonunun bir sırrı, ihtiyaçtan fazla olan mobilya ve eşyaların odadan çıkartılmasıdır. Bu sırrın diğer kısmı da eşyaların yerleştirilmesinde odadaki hatların kesintisiz olmasını sağlamaktadır. Aynı ölçülere sahip mobilyaların mümkün olduğu kadar yan yana getirilmesiyle süreklilik sağlanmalıdır.
[nggallery id=9]
Odanın ruh hali soğuk, sıcak, rahat veya uyarıcılığı da renklerin kombinasyonu ve akıllıca kullanımıyla sağlanabilir. Eğer oturma tamamen modern mobilyalarla döşenirse ne kadar zarif göründüğünden çok cansızlığı ve renksizliği ile göze çarpacaktır. Böyle bir odaya eski, basit bir kaç sandalye, yastık ve minder konulursa bu cansızlığı ortadan kaldırır. Eski ve yeni mobilyalarla yapılacak karışımda, mobilyalar arasında bazı ortak noktalar aranmalıdır. Renkler birbirleriyle aynıysa çoğunlukla bu yeterlidir. Ancak yüksekliklerinin de aynı olması daha güzel bir karışıma hizmet eder.

Yemek odası dekorasyonu


Resimler hemen duvarın ortasına değil hangi hatlara uyumlu ve hangi eşya ile bütünlük sağlayacaksa oraya asılmalıdır. Resim grupları formal tarzda yerleştirilirse daha güzel görünür. Örneğin altı tane resmin üçerli iki sıra halinde düzenlenmesi gibi. Odadaki tüm resimlerin üst seviyesi aynı yükseklikte olmalıdır.

Pratik olarak kapının üst kenarı kot olarak alınabilir. Ancak bazı resimler içeriyle uyumlu yükseklikte olmalıdır. Örneğin havada süzülen bir kuşun resmi yüksekçe asılmalıdır. Netice olarak yapılan tasarım fazla abartılmamalıdır. Çok abartılı şekilde düzenlenmiş bir oda mükemmel görünebilir. Ancak süs eşyalarına zarar vermemek için ayak parmakları üzerinde dolaşmaya mecbur edebilir. Ne çok karışık ne de çok abartılı süslenmiş oda yerine ikisinin de ortasında bir denge yakalamak hedeflenmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.