islamevim

Yıkadıktan sonra çamaşırda meni-mezi lekesi kalırsa sorun olur mu?

5.307
Yıkadıktan sonra çamaşırda meni-mezi lekesi kalırsa sorun olur mu?

SORU  : Selamünaleyküm. Hocam meni,mezi bulaşan elbiseyi yikadiktan sonra hala meni, mezi izi kalmıştı bununla namaz kilabilir miyim?

CEVAP : Aleykümselam kardeşim, Elbiseye bulaşan necaset, yaş ise yıkanır, kurumuş ise ovalanarak temizlenebilir. Yıkadıktan veya ovaladıktan sonra iz kalmış olsa bile temizlik olmuş sayılır. Mühim olan temiz olduğuna kanaat getirene kadar temizlemektir.

Etiketler:

Yorumlar
 1. Aslan dedi ki:

  Selamün aleyküm hocam iç çamaşırlarinda olan kurumuş meni yi çamaşırı makinesinde yikasak olurmu…

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam Olur

 2. Arda dedi ki:

  Hocam selamın aleyküm 14 yaşındayım ergenlik dönemine girdim genelde çamaşırımda küçük islakliklardan 3 4 tane oluyor çamaşırımi değiştire değiştire bir hal oldum camasirima bir sıvı akmasa bile yanlışlıkla elim esofmanimin orta kısmına gelince elimi yıkama hissi geliyor bu bana takıntı oldu hocam sizce abartıyor muyum yoksa şeytan benimle mi uğraşıyor bir de hocam idrarla mezinin ıslak halini nasıl ayırt edebilirim boxerimde yardımcı olur musunuz hocam

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam kardeşim, bir uroloji uzmanına muayene ol. Sen işin fıkhi yönünü soruyorsun ama ben senin boxerindeki ıslaklığın türünü nasıl bileyim! Bunu kendin bilip ayırt edeceksin. Ayırt edemiyorsan meni-mezi-vedi nedir bunları araştırıp öğrenirsin. Farklarını öğrendikten sonra kendi boxerindeki duruma kendin karar verirsin. Anlattıklarına göre üroloji ile de ilgili olabilir, vesvese de olabilir.

 3. Anonim dedi ki:

  Selam bi sorum olcak

 4. ömer dedi ki:

  Merhaba hocam .(safii göre )
  Benim elbisemi büyük ablam yıkıyor .meni bin izi kalıyor .
  Namaz kilinir mi böyle ? 10 dan fazla iç çamaşırı atmak zorunda kaldım.

  1. islamevim dedi ki:

   Merhaba, çamaşır necasetten yıkanıp temizlendikten sonra sadece iz kalması namaza mani değildir. Çamaşırını yıkayan kişiye durumu izah edersin normalde yıkanan çamaşırda iz kalmaz. Deretjan veya sabun kullanması gerekir. Kendi durumuna özel fetva almak için İsmailağa Dînî Meseleleri Danışma Hattı’na 0850 811 7777 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz. İsmailağa Dînî Meseleleri Danışma Hattı, pazar günleri hâriç her gün 10:00-16:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.