islamevim

Yıkanmak gusül abdesti yerine geçer mi?

3.332
Yıkanmak gusül abdesti yerine geçer mi?

SORU : İliskiden sonra banyo yaparken normal ve gusül abdesti almaya gerek varmi ? Banyo esnasinda her tarafima su geliyor yani islaniyorum. Agzima su aliyorum, burnuma su cekiyorum diger yerlerimi de temizliyorum.
Cevabiniz icin simdiden tesekkürler.
CEVAP :Banyoya gusül niyetiyle (gusül bilinciyle) yani cünüplükten temizlenmek için girip gusül almak gerekir. Çünkü vucudunda kuru yer kalmaması farzdır. Yıkanma işini gusül bilinciyle, dikkat ederek, farzlarını yerine getirdiğine, hiç kuru yer kalmadığına emin olarak yapmak lazım. İnsan dikkat etmezse vücudunda kuru yer kalma ihtimali olabilir. O zaman gusül geçersiz olur. Bu nedenle yıkanıp çıkmak değil, gusülün farzlarını yerine getirmek amacıyla dikkat ederek yıkanmak gerekir. Normal abdest şart değil, sünnettir. Normal abdest alırsan sünnet sevabı almış olursun, almazsan günahı yok. Ama gusül almak farzdır.

Etiketler:

Yorumlar
 1. murat dedi ki:

  Gusül alma esnasında küfre düşüp tövbe etsek güslü baştan almak gerekirmi?

  1. islamevim dedi ki:

   Ne küfrüne düştün??

 2. Yusuf dedi ki:

  Selamın aleyküm hocam. Hocam şimdi ben köydeyim. Köyde duşa kabini yok. Gusül abdesti alırken tas yardımı ile kovadan su alıp başımıza döküyoruz. Kovadaki suya elimiz degerse abdestimiz kabul olur mu hocam şimdiden teşekkürler

  1. islamevim dedi ki:

   Aleykümselam, elinden suya bir necaset bulaşmadığı sürece elinin suya değmesinde bir sakınca yoktur.

 3. Salih dedi ki:

  ilk önce verdiginiz cevap icin size tesekkür ederim.
  Gusül abdestinin amacı heryerimizi islatmak degil mi? Tamam niyet ederim temizlenmek icin duş almaya ve duşumu alirim ve iyice temizlenirim illaki o ritueli yapmak sart mi ?

  1. islamevim dedi ki:

   Birşey değil. Yanlış anlamalara yol açabileceğinden konuyu düzenledim. Gusül abdestinin herhangi bir ritüeli v.s yoktur. Aşağıda linkini verdiğim yazıda hiç bilmeyenler için en basit haliyle gusül abdesti anlatılmaya çalışılıyor. Linkteki yazıyı okuyabilirsin, ayrıca başka birçok sitede gusül nasıl alınır tarif ediliyor. Gusül abdestinin alınışı çok kolaydır ve anlatılan şekildedir. Şart ve farz olanı ağız ve burun içi ile bedenin tamamında kuru yer kalmamasıdır. Bu yapıldıktan sonra, gusül yerine getirilmiş, mânevî ve maddî temizliğe kavuşulmuş olunur. Fakat şöyle bir duşa gireyim yıkanayım dediğin zaman her tarafının ıslanmama ihtimali olur, vücudun kıvrımlarına çok dikkat etmek lazım. Yani insan gusül bilinciyle yıkandığı zaman buna dikkat eder her yerini yıkadığından emin olarak çıkar. Gusül niyetiyle yıkanmaktan kasıt budur. Yoksa sesli olarak niyet etmek farz değildir (Şafii mezhebinde farzdır) ancak kalben veya sesli olarak da niyet edilse sünnete uyulmuş olur, sevabı olur.
   https://www.islamevim.com/gusul-abdesti-nasil-alainir.html